Crocus sakariensis

Syn: Crocus speciosus subsp. sakariensis
Çiçeklenme:            Ekim - Kasım
Dağılım:                   Endemik / Batı Karadeniz, Sakarya
Yükseklik:               50m. – 150m.
Habitat:                    Orman içindeki yol kenarları, büyük meşe altları, fındık bahçeleri
Çiçekler:                  Çiçekler leylak tonlarda, damarlar belirgin, çiçek merkezi sarı, çiçeklerin alt kısmı ve çiçek tüpünün üst tarafları daha koyu renkte noktalı kahve çizgilidir.
Segmentler:             Stilus antherlerin üst ucundan, veya hemen altından bölünmeye başlayarak anterlerin çok üzerine çıkar ve yanlara doğru dökülür. Stilusun rengi sarı veya portakaldır. Anterler, filamentler ve boğaz sarıdır.
Yapraklar:              Yapraklar 4-6 adet, 3-5mm. genişlikte, çiçeklenmenin hemen ardından büyümeye başlar. Diğer türlerde ise ilkbaharda çıkarlar.
Korm ve tunik:       Tunik kağıtsı veya zarımsı, boyunsuz ve yüzükler belirgin değil.
Benzerleri:               subsp. ibrahimii (tunik sert kabuklu, belirgin yüzüklü, anterler beyaz)
                                 subsp. xantholaimos (tunik sert kabuklu, belirgin yüzüklüdür, stilus anter seviyesindedir)
Yetiştirme:               Kültürel olarak çekici ve harika bir bahçe bitkisi olacağı kanısındayım. Harika bir stilus ve sapsarı boğazı ile herkesin ilgisini çeker. Düşük yükselti bitkisi olduğu için birçok bahçede kolaylıkla yetişebilir. Tek sorun yaprakların çiçeklenmenin hemen ardından büyümesi ve kışa gelişmiş yaprakları ile girmesidir. Bu durumda donma ihtimali çok yüksektir. Zira doğal ortamında çok düşük bir yükseltide yaşıyor. 
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder