Crocus ancyrensis subsp. guneri SIRRI YÜZBAŞIOĞLU & FERHAT CELEP

Çiçeklenme:              Şubat - Mart
Dağılım:                     Endemik / Türkiye / Amasya
Yükseklik:                  500 - 1200 m.
Habitat:                     Kuzey Anadolu’nun kuru bozkır yamaçlarında otluk ve çalılık etraflarında bulunur.
Çiçekler:                    Çiçeklerin zemin rengi ve iç yüzü açık veya koyu sarı tonlarda, iç yüzeyinde herhangi bir desen görülmez. Çiçeklerin dış yüzeyi ise koyu kahve - mor renklerde şeritli, bazen şeritler genişleyerek birleşir veya bazen de yukarıya doğru uzayan geniş kahve renkte bir koyuluk görülür. Çiçek boğazı sarı, tüysüz veya çok kısa tüylüdür. Çiçek tüpü renksiz veya sarımtırak zemin üzerine kahve - mor şeritli veya çizgilidir.
Segmentler;                Stilus portakal veya kırmızı renkte, üç parçalı, uçlarda bazen genişleme eğilimi görülür, aşağı yukarı aterler ile aynı seviyededir. Anterler ok şeklinde, 9-12.5 mm boyda ve sarı renktedir.  Konnektif renksiz, açık sarı (hatta 1 örnekte siyah) renktedir. Filamentler 4.5-7.5 mm. boyda, açık veya koyu sarı renkte, parlak tüysüz veya seyrek papillozdur.
Yapraklar:                  Yapraklar gri- yeşil renkte, 3-5 adet,  0.75-1 mm. eninde, 2 ribli, çiçeklenme döneminde aşağı yukarı çiçekler ile aynı seviyededir.
Korm ve tunik:           Tunikler kaba örgülü, 0.23-0.32 mm. fibrilli, 5 mm. civarında dikensi boyunludur.
Benzerleri:                  C. micranthus, (çiçekler açık mavi, leylak veya beyaz renklerde,)
                                     C. ancyrensis (çiçekler açık veya koyu sarı renklerde, )
                                     C. angustifolius (yapraklar ribsiz, 2n=12, (subsp. guneri 2n=10) )
Yetiştirme:                  Kültürel olarak bilinen bir tür değil ancak bulunduğu yükseltiye ve Ankara çiğdemine benzerliğine bakılırsa yetiştirilmesi çok kolay bir tür olması gerekir. Soğuk bir kış,  sıcak ve kuru bir yaz isteği bulunuyor.   


    

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder