Crocus sakaltutanensis Ruksans

Çiçeklenme:              Mart - Nisan
Dağılım:                     Endemik / Türkiye / Sivas, Erzincan
Yükseklik:                  2000 - 2200 m.
Habitat:                     Çok yüksek dağ zirvelerindeki ıslak alpin bölgelerde, otluk, çimenlik  ve taşlık alanlarda bulunur.
Çiçekler:                    Çiçekler yukarıya doğru uzunsu bir yapıdadır. Çiçekler kapalı iken koyu mavi – lacivert renkte ve açıldığında ise leylak – mavi renktedir. Çiçeklerin iç yüzü hafif uçuk leylak-mavi tonlarda, herhangi bir desen görülmez. İçteki taç yaprakların dışı yine aynı renkte dıştakilere oranla çok daha açık renktedir. Çiçeklerin dışı genellikte tek düze koyu mavi renklerde, herhangi bir şerit veya desen görülmez, sadece kenarlarda renklerde biraz açılma ve damarlanma görülebiliyor. Çiçek tüpü açık veya koyu gri - kirli mor arasında ve nadiren şeritlidir.
Segmentler;                Stilus sarı veya portakal renkte, üç parçalı, uçlarda belirgin genişleme eğilimli ve borazan şekilli, anterlerin altında veya aynı seviyededir. Anterler 10-11mm. boyda sarı, 2-2.5mm. gibi sivri lobludur.  Konnektif beyaz veya renksizdir.  Filamentler tüysüz, 5-6mm. boyda, boğaz ile aynı sarı renktedir. Çiçek boğazı daha küçük, sarı renkte ve etrafı dağınıktır.
Yapraklar:                  Yapraklar koyu yeşil, 4-5 adet,  1.5-2 mm. eninde, 1 ribli, çiçeklenme döneminde yeni yeni uçlarını göstermeye başlıyor.
Korm ve tunik:           Tunikler zarımsıdan daha sert kağıtsı, alt kısımda parçacıklara bölünüyor, 10-12 mm. gibi boyunlu, yüzükler görülebilir ancak yumuşak yapıda ve düz kenarlı nadiren çok kısa dişler görülebilir.
Benzerleri:                  Doğu Anadolu (Pontic Grup) üyelerine yakınlık gösteriyor.
Yetiştirme:                  Yüksek alpin kuşaktan gelen türlerin özelliklerini gösteriyor. Uzun soğuk bir kış ve kısmen serin bir yaz isteği var.  Bahçe şartlarında yetiştirilmesi çok zor bir türdür.  Uzun bir kış isteğinin olması sebebi ile ilkbaharda çok geç uyanması büyük bir sorun oluşturuyor.       

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder