Crocus gembosii Ruksans

Dağılım:                     Endemik / Türkiye / Antalya
Yükseklik:                 1200 - 1300 m.
Habitat:                     Islak otluk ve çayırlık yaylalarda Crocus mawii, Eranthis, Scilla, Corydali ve Galanthus ile birlikte hemen eriyen karların etraflarında açmaya başlıyorlar.
Çiçekler:                    Çiçek renkleri çok değişken, yoğunlukla açık sarı renklerde, iç yüzünde herhangi bir desen görülmez, Çiçeklerin dışı aynı şekilde sade açık sarıdan koyu sarıya kadar değişken, tamamen desensiz veya kısalı uzunlu düzensiz şeritler görülür. Tepallerin bir kısmı tamamen sade iken bazen alt kısımlarda kahve rengi koyu bölge görülebiliyor. İçteki taç yaprakların dışı sade sarı renkte veya bazen alt kısımlarda koyuluklar görülebilir. Çiçek boğazı tüysüz, çiçekler ile aynı veya daha koyu sarı renktedir. Çiçek tüpü genellikle sarı üzeri kahve şeritli, bazen sade sarı veya tamamen kahve – mor renktedir.
Segmentler;                Stilus portakal veya kırmızı renkte, anterlerin uç kısmına doğru çok kısa üç parçaya ayrılır, uçlarda belirgin olarak genişleme görülür, anterlerden daha kısa veya nadiren aynı boya ulaşır. Anterler sarı, 10-12 mm. boyda, ok şeklinde, uç kısımlardan inceliyor, 2mm. gibi sivri lobludur.  Konnektif oldukça değişken, renksiz, açık sarı veya özellikle üst kısımlardan grimsidir. Filamentler tüysüz, 6-9 mm. boyda, sarı veya koyu sarı renktedir.
Yapraklar:                  Yapraklar koyu yeşil, 5-6 adet,  2 ribli, çiçeklenme döneminde çiçeklerden daha kısa veya nadiren üzerindedir.
Korm ve tunik:           Korm yuvarlakımsıdır. Tunikler kağıtsı, alt kısımdan 1-1.5 mm. genişlikte kısa parçalara ayrılır, tunik boynu 5mm. civarında ve sivri uçludur, yüzükler sert değil, dişsiz veya 1mm. den daha kısa ve aralıklı dişler görülebilir.
Benzerleri:                  Diğer C. chrysanthus coplex üyeleri
Yetiştirme:                  Soğuk bir kış, sıcak ve kuru bir yaz isteği bulunmakla beraber bahçe koşullarında çok iyi gelişip yaz yağmurlarına karşı toleranslıdır. C. mawii ile çok güzel melezlenip çok farklı harikulade yavrular oluşturabiliyor.  

    

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder