Crocus musagecitii Erol & Yıldırım

Çiçeklenme:              Şubat - Mart
Dağılım:                     Endemik / Türkiye / Mardin,
Yükseklik:                  950 - 1000 m.
Habitat:                     Kalkerli kahve renkli toprakta, açık bozkırlık ve kıraç alanlarda görülür.
Çiçekler:                    Çiçeklerin iç yüzü tamamen düz beyaz veya çok açık leylak, taç yaprakların dışı yine aynı şekilde beyaz renkte, herhangi bir çizgi veya alt kısımlarda koyuluk bulunmuyor. Çiçek boğazı tüysüz, belirgin olarak koyu sarı renkte ve bu sarılık dışarıdan belirgin olarak görülebiliyor. Çiçek tüpü yine aynı renklerde beyaz veya sarımsı beyaz herhangi bir çizgi ve koyuluk görülmüyor.
Segmentler:                Stilus portakal veya kırmızı renkte, üç parçalı, aşağı yukarı anterler seviyesindedir. Anterler 10-15mm, geniş ok şeklinde, sarı, konnektif renksizdir.  Filamentler 3-5mm. boyunda, koyu sarı veya portakal renkte, tüysüzdür.
Yapraklar:                  Yapraklar 4-6 adet,  1-1.5 mm. eninde, 3 ribli, çiçeklenme döneminde çiçeklerle aynı boyda veya daha kısadır.
Korm ve tunik:           Tunik sert kabuklu, nadiren dikey parçalara ayrılır, 8-10mm. gibi dikensi uzun boyunludur. Yüzükler sert yapılı, geniş ve dişsizdir.
Benzerleri:                  C. munzurense (çiçekler genellikle açık mavi ve alev desenli, tunik zarımsıdır.)
Yetiştirme:                  Kültürel olarak bilinen bir tür değildir. Oldukça sıcak ve kuru bir yaz isteği bulunuyor.   
Bu türü ilk kez fotoğraflayarak keşfedilmesine vesile olan Musa Geçit'e bu güzel fotoğraflar için çok teşekkür ederim. Hiç yorum yok:

Yorum Gönder