Crocus tahtaliensis KERNDORFF & PASCHE

Çiçeklenme:              Mart - Nisan
Dağılım:                     Endemik / Türkiye / Antalya
Yükseklik:                 1400 - 1600 m.
Habitat:                     Yüksek dağların kuzeye bakan alpin kuşak ikliminin hakim olduğu kesimlerindeki orman açıklıklarında, kalkerli kayalıklar, çayırlık ve otluk alanlarda görülür.  Anemone blanda, Galanthus elwesii, Scilla bifolia, Crocus minutus ile birlikte görülür.
Çiçekler:                    Çiçeklerin iç yüzeyi hafif veya koyu mavi-mor arasında ve hafif damarlıdır. Dış taç yaprakların dışı ise mavi, beyaz, krem renklerde hafif şeritlidir. İçteki taç yaprakların dışı genellikle açık veya koyu mavi tonlardadır. Çiçek tüpü beyaz bazen üst kısımları grimsi koyu renktedir. Çiçek boğazı koyu sarı ve tüysüzdür.
Segmentler:                Stilus portakal renkte, üç parçalı, belirgin olarak anterlerden daha kısadır.. Anterler sarı, ince, loblar belirgin değil, 8-10.3-16mm. boyda, konnektif çok belirgin ve renksizdir. Filamentler tüylüs, sarı renkte, ve 5-6.7-8mm. boydadır.
Yapraklar:                  Yapraklar koyu yeşil, 3-4-4-7 adet,  2.5-3mm. eninde, 2 ribli, beyaz çizgi 1/3 veya daha ince, çiçeklenme döneminde genellikle çiçeklerden daha kısadır.
Korm ve tunik:           Dış ve iç tunikler belirgin olarak zarımsı, boyunsuz veya çok kısa boyunlu, alt kısımdan ince şeritlere ayrılır, yüzükler ince zarımsı ve dişsizdir.
Benzerleri:                  Genetik olarak yakın akrabaları C. arizelus, C. Calanthus, C. atrospermus, C. beydaglarensis, C. wattiorum, C. roseoviolaceus, C. mediotauricus tur. Morfolojik olarak C. calanthus çok benziyor ise de bu türden belirgin kısa stilus ve zarımsı tunik yapısı ile ayrılıyor. Bir diğer çok yakın olan C. beydaglarensis ten de yine aynı şekilde belirgin olarak kısa stilus ve zarımsı ince tunik yapısı ile ayrılıyor.
Yetiştirme:                  Soğuk, uzun bir kış ve serin bir yaz isteği var. Tunik yapısı ve geldiği iklime bakılınca bahçe ortamında yetişmesi biraz zor olabilir. Yaz sıcaklarına karşı önlem gerekir.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder