Crocus mysius KERNDORFF & PASCHE

Çiçeklenme:              Şubat - Mart
Dağılım:                     Endemik  / Türkiye / Balıkesir
Yükseklik:                 600 m. - 800 m.
Habitat:                     Orman açıklıklarındaki çayırlık, taşlık alanlarda, genellikle ardıç, ladin, dikenli meşe gibi fundalık alanlarda C. flavus dissectus ile birlikte bulunuyor.
Çiçekler:                    Çiçeklerin iç yüzü tamamen beyaz veya açık leylak renkte,  dışı ise beyaz, leylak, nadiren koyu mor renkli, çilli veya hafif lekelidir.  Ancak çizgi, damar veya şeritler bulunmaz. Çiçek boğazı sarı, bazen merkezinde koyu bölge mevcut ve tüysüzdür. Çiçek tüpü alt kısımları daha açık mor veya koyu kahve renktedir.
Segmentler:                Stilus açık sarı veya portakal renkte, üç parçalı, parçalar 3-10 mm. oldukça karmaşık uzunlukta, uçlarında genişleme görülmez, genellikle stilus anterlerden daha kısadır. Anterler 6-11 mm. boyunda, ok şekilli, pörsük kulaklı, koyu mavi, kahve veya siyah renkte, alt taraflar beyazlıyor. Konnektif siyah veya mavimsi – siyah alt kısımları beyazımsıdır. Filamentler 6-10 mm. belirgin olarak uzun, portakal renklidir.
Yapraklar:                  Yapraklar 3-5 adet, 1-1.5 mm eninde, uçtan aşağıya genişleyerek iniyor, koyu yeşil renkte, 2-3 (nadiren 4 ) ribli, çiçeklenme döneminde çiçeklerin seviyesinde veya biraz daha aşağıdadır.
Korm ve tunik:           Tunik dıştakiler sert yapılı, içtekiler daha yumuşak, parçalara ayrılır, alt taraflardan ise ince şeritlere ayrılır. Bir kaç tane yüzük bulunur, yüzüklerin en üsttekinde düzensiz kısa dişler (<1.5mm.) bulunur, alttakiler dişsizdir.
Benzerleri:                  C. simavensis (yüzük dişleri çok uzun, taç yaprakların dışı sıklıkla çizgili ve damarlıdır) 
                                     C. demirizianus (dişler belirgin, yapraklar 1 ribli, 1mm. den ince, )
                                     C. ionopharynx (yüzükler dişsiz,)
                                     C. lydius (sadece 2 yapraklı nadiren 3 yapraklı, çiçeklerin dışı sıkça çizgilidir)                    
Yetiştirme:                  C. nubigena grubu türleri gibi bu tür de bahçe şartlarında hiçbir müdahaleye gerek duymadan çok güzel gelişiyor. Yaz yağmurları da herhangi bir sıkıntı yaratmıyor.Hiç yorum yok:

Yorum Gönder