Crocus inghamii Ruksans

Çiçeklenme:              Nisan
Dağılım:                     Iran / Zencan / Kuh-e Sendan Dagh
Yükseklik:                  2100 - 2450 m.
Habitat:                     Yüksek dağ açıklıklarında, eriyen kar etraflarında, çayırlık ve kayalık yamaçlarda Iris reticulata ile birlikte görülür.
Çiçekler:                    Çiçeklerin iç ve dış yüzeyi açık veya koyu mavi - leylak tonlardadır. Çiçeklerin dışında aşağıdan yukarıya doğru uzayan belirgin koyu bir bölge bulunur. Damar ve şeritlenme görülmez. Çiçek tüpünün alt kısmı renksiz üst kısmı ise koyu mavi – mor renktedir. Çiçek boğazı tüysüz, sarı veya açık sarı renktedir.
Segmentler:                Stilus portakal veya sarı renkte, üç parçalı, anterlerin seviyesinde veya daha uzundur. Anterler sarı, kısa loblu, 12-13 mm. boyda, konnektif beyazdır. Filamentler papiloz, sarı renkte, ve 5-6 mm. boydadır.
Yapraklar:                  Yapraklar koyu yeşil, 3-6 adet,  2-3 mm. eninde, 1-2 ribli, beyaz çizgi 1/3 de daha ince, çiçeklenme döneminde çiçeklerden daha kısa veya aynı boydadır.
Korm ve tunik:           Tunikler ince kağıtsı, alt kısımdan parçalara ayrılır, boyun hafif dikesi, 6-10 mm. boyda,  yüzükler ince zarımsı ve dişsizdir.
Benzerleri:                  İran’da bulunan en yakın komşusu C. reinhadii’den zarımsı tunik yapısı ve tepallerdeki desenleri ile kolaylıkla ayrılıyor.
Yetiştirme:                  Soğuk, uzun bir kış ve kuru bir yaz isteği bulunuyor.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder