Crocus harveyi Ruksans

Çiçeklenme:              Şubat - Mart
Dağılım:                     Greece / Ikaria / Ahikerye adası
Yükseklik:                  400 - 650 m.
Habitat:                      Oldukça düşük bir yükselti türüdür. Kumsal ve taşlı topraklarda, çalılık etraflarında ve ağaç altlarında görülür.
Çiçekler:                    Çiçeklerin iç ve dış yüzeyi beyazımsı açık veya koyu mavi leylak tonlardadır. Çiçeklerin dışında koyu belirgin olarak şerit ve damarlar görülür. Çiçek tüpünün alt kısmı renksiz üst kısmı ise koyu mavi – mor şeritsidir. Çiçek boğazı tüysüz, sarı veya koyu sarı renktedir.
Segmentler:                Stilus portakal veya sarı renkte, üç parçalı, belirgin olarak anterlerin üzerindedir. Anterler 9-11 mm. boyda, yeni açıkdığında siyah renkte, uzun loblu, konnektif siyah bazende gridir. Filamentler tüysüz, sarı veya koyu sarı renkte, 5-8 mm. boydadır.
Yapraklar:                  Yapraklar koyu yeşil, 3-4 adet,  1.5-2 mm. eninde, 1 (çok nadiren 2) ribli, çiçeklenme döneminde çiçekler ile aynı veya daha uzun boydadır.
Korm ve tunik:           Tunikler sert kabuklu, alt kısımdan parçalara ayrılmaz veya bazen geniş olarak görülür, 6-10 mm. gibi uzun boyunlu ve yüzüklerde belirgin dişler görülmüyor.
Benzerleri:                  C. nubigena grubunun içinde görünüyor ise de dişsiz yüzükleri ile bu gruptan çok kolaylıkla ayrılıyor.
Yetiştirme:                  Serin bir kış ve kuru bir yaz isteği bulunuyor.Hiç yorum yok:

Yorum Gönder