Crocus ruksansii Zubov

Çiçeklenme:              Şubat - Mart
Dağılım:                     Greece / Karpathos adası / Kali Limni
Yükseklik:                  1100 - 1200 m.
Habitat:                     Kalkerli kayalıklar aralarındaki küçük otluk alanlarda bulunur.
Çiçekler:                    Çiçeklerin iç ve dış yüzeyi beyaz veya çok açık mavi leylak tonlardadır.   Çiçeklerin dış yüzeyi düzenli olarak 3-5 şeritlidir. Bazende dıştaki taç yaprakların üzerinde sarı – krem arası renklenmeler görülür.  Çiçek tüpünün alt kısmı renksiz üst kısmı mavi – mor renkte şeritlidir. Çiçek boğazı tüysüz, açık veya koyu sarı renkte ve boğazın merkezinde herhangi bir koyu nokta veya merkez görülmez.
Segmentler:                Stilus portakal veya sarı renkte, üç parçalı, uçlara doğru genişleme eğilimli, anterlerin seviyesinde veya daha uzundur. Anterler sarı, 8-10 mm. boyda, konnektif beyaz – sarı arasında etrafı ise gri – siyahlı, nadiren tamamen siyahtır. Filamentler tüysüz, sarı renkte, ve 5-9 mm. boydadır.
Yapraklar:                  Yapraklar koyu yeşil, 4 adet,  1 mm. eninde, 1 veya nadiren 2 ribli, beyaz çizgi 1/3 den daha ince, çiçeklenme döneminde genellikle çiçeklerden daha kısa veya nadiren daha uzundur.
Korm ve tunik:           Tunikler sert kabuklu bazen kağıtsı alt kısımlardan parçalara ayrılır. Boyun 3 mm. civarında üçgenimsidir. Yüzüklerde genellikle 1 mm. boyda ve bazen aralarda 3 mm. ye çıkabilen dişler görülür.
Benzerleri:                  C. nubigena grubunun içinde bulunsa da boğazın içindeki koyu bölge eksikliği ile kolaylıkla bu gruptan ayrılıyor.
Yetiştirme:                  Soğuk bir kış ve uzun kuru bir yaz isteği bulunuyor.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder