Crocus randjeloviciorum Kernd, Pasche, Harpke & Raca

Çiçeklenme:              Şubat - Mart
Dağılım:                     Sırbistan / Doğu Sırbistan
Yükseklik:                  950 m.
Habitat:                      Orman açıklıklarında çalılık, otluk ve kayalık etraflarında görülür.
Çiçekler:                    Çiçeklerin iç ve dış yüzeyi açık mavi leylak nadiren beyaz tonlardadır.   Çiçeklerin dış yüzeyi düzensiz sayılarda kahve - mor şeritlidir. Nadiren tamamen koyu mavi şeritsiz de olabiliyor. Dıştaki taç yaprakların alt kısmında koyu bölge görülmez. Çiçek tüpünün alt kısmı renksiz üst kısmı mavi – mor renkte şeritlidir. Çiçek boğazı tüysüz ve sarı renktedir.
Segmentler:                Stilus portakal veya sarı renkte, üç parçalı, uçlara doğru genişleme eğilimli, aşağı yukarı anterler ile aynı seviyededir.  Anterler sarı, 7-15 mm. boyda, loblar belirgin,  konnektif belirgin ve renksiz, Filamentler koyu sarı tüylü, 4-6 mm. boydadır.
Yapraklar:                  Yapraklar yeşil, 2-3.1-4 adet,  1.5-2.5 mm. eninde, 2 ribli, beyaz çizgi 1/3 veya daha ince, çiçeklenme döneminde çiçekler ile aynı seviyede veya daha uzundur.
Korm ve tunik:           Tunikler orta sertlikte, içtekiler daha ince kâğıtsı alt kısımlardan ince parçalara ayrılır. Boyun 5 mm. civarında üçgenimsidir. Yüzüklerde orta sertlikte, genellikle dişsiz nadiren 0.5 mm. den daha kısa görülebilir.
Benzerleri:                  Taksonomik olarak C. weldenii, C. alexandri ve C. adamioides ile yakın bulunuyor. Ancak şeritli çiçekleri ile bu türlerden kolaylıkla ayrılıyor.Hiç yorum yok:

Yorum Gönder