Crocus lydius KERNDORFF & PASCHE

Çiçeklenme:              Şubat - Mart
Dağılım:                     Endemik / Türkiye / Manisa
Yükseklik:                 900 m. - 1100 m.
Habitat:                     Meşe ormanları açıklıklarında, sadece kalkersiz alanlarda, volkanik kayaların bulunduğu, ardıç ve laden fundalık alanlardaki açıklıklarda görülür.
Çiçekler:                    Çiçekleri iç yüzü beyaz-açık mavi arasında, taç yaprakların dışı gök mavisi renginde, bazen şerit ve damarlanma görülür ve bu şeritler koyu mavi renktedir. Çiçek boğazı sarıdır ve bazen merkezinde koyu nokta bulunur. Çiçek tüpünün alt tarafları beyaz üst tarafları mordur.
Segmentler:                Stilus portakal renkli, anterlerin ortasından bölünmeye başlar. üç parçalı, stigma çok hafif borozansı, anterler seviyesinde, nadiren hafif üzerindedir. Anterler 5-10 mm. sarı, gri, bazen siyah konnektif renksizdir. Filamentler 3-8 mm. beyaz-sarı arasında tüysüzdür.
Yapraklar:                  Yapraklar 2-2.3-3 adet, 1.5-2.5 mm. eninde, 3-6 gibim yüksek ribli, çiçeklenme döneminde çiçeklerden daha kısadır.
Korm ve tunik:           Tunik sert yapılı, parçalara ayrılır, yüzüklü ve yüzükler çok uzun sivri dişlidir.
Benzerleri:                  C. ionopharynx ve C. nubigena ile akrabalığı olsa da yaprak sayıları ile bu türlerden çok kolay ayrılıyor. Yaprak yapıları bakımından C. sozenii ile aynı görünüyor de çok uzun dişli yüzükleri ile bu türden çok kolaylıkla ayrılıyor. 
Yetiştirme:                  Kültürel olarak yeni bir türdür. Doğal ortamındaki iklim şartlarına bakarsak soğuk, karlı bir kış, sıcak ve kuru bir yaz isteği vardır. Ancak biflorus gruplarının tamamına yakını yaz yağmurlarına karşı toleranslıdır. Fakat kireçli topraklarda bulunmuyor yani kireçsiz toprak istiyor. Bu durum biraz sıkıntı yaratabilir.
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder